توصیه های حفاظتی ویژه دانشجویان جدید الورود

 

*  بسمه تعالی *

 

 

توصيه هاي حفاظتي و فرهنگي ويژه دانشجويان جدید الورود

 

 

دانشجوی گرامی

 

 

امام خمینی (ره) مي فرمايد: دانشگاه کارخانه آدم سازی است. در دانشـگاه بهترین هاي جامعه جوان كشور جمع می شوند و انتظار می رود بهترین آداب، رسوم و اخلاق در آن رایج گشته تا انسان هايی وارسته، مدیر و مدبر تربیت گردند. خوابگاه های دانشجویی و دانشگاه، خانه دوم دانشجویان محسوب می شود. در این خانه باید همدلی، صفا، صمیمیت، یاری به یکدیگر جاري باشد و از همه مهمتر، امنیت جایگاه بسيار مهمی داشته باشد. چرا كه کسـب علم و دانش بدون وجود امنيت عملی نیست. لذا بر ماست برای رسیدن به چنین محیط پویا و با نشاطي تلاش کنیم.

 

 

آرزوی ما این است که در دوران تحصیل در دانشگاه برای شما هیچ مشکلی رخ ندهد، اما همان طور که می دانید بسیاری از شکست ها و ناکامی ها به عدم رعایت نکته هایی کوچک برمی گردد. آنچه در ادامه پیش روی شماست بخش کوچکی از شناختی است که بایستی در راه کسب آن تلاش نمایید.


حراست دانشکده به عنوان مشاور و حافظ امنیت شما در ابعاد مختلف، برای اینکه این مسیر را با سلامت و موفقیت طی نمایید نکاتی را من باب تذکر یادآوری می کند.

 

 

 

   بخش اول- توصيه هاي عمومي :

 

 

 1- مهمترين انتخاب شما در دانشگاه، انتخاب دوست و هم اتاقي است زيرا هم اتاقي ها بيشتر ساعات شبانه روز را با هم زندگي كرده و در كنار هم هستند و اغلب افرادي كه در ترم اول هم اتاقي مناسبي پيدا كنند در ترم هاي بعدي از هم جدا نمي شوند. تجربه نشان داده كه دوستان خوب باعث رشد معنوي و درسي همديگر شده و دوست بد، زندگي خيلي از دانشجويان را به تباهي ونابودي كشانده است به طور مثال ورود در مسائلي چون اعتياد و يا معضلات اخلاقي كه موجب افت تحصيلي و حتي اخراج دانشجو از دانشگاه نيز گرديده است. پس تا دير نشده اگر دوستان تان را انتخاب كرده ايد تجديد نظر نماييد و اگر قصد انتخاب دوست داريد دقت خاص داشته باشيد. چرا كه افراد مغرض از ایجاد این دوستی ها به دنبال مقاصدي شوم هستند.

 

 

2- بزرگترین خطری که امروز جوانان این مرز و بوم را تهدید می کند دام رهایی ناپذیر اعتیاد به انواع مـواد مخـدر و مواد روان گردان است. انـتظار می رود شما عزیزان در این موارد اطلاعات خود را بیشتر نموده تا خدای ناکرده در این دام خانمان سوز گرفتار نشوید و به عنوان یک دانشگاهی، دیگران را نيز نسبت به عواقب شوم آن آگاه نمایید. خوابگاههاي دانشجويي بايد در شأن دانشجو و دور از مسائل غير اخلاقي باشد كه اين موضوع براي اكثر دانشجويان فهيم روشن است اما در عين حال تذكر داده مي شود: در صورت عدم رعايت قوانين دانشگاه در خوابگاه، خصوصاً دامن زدن به معضلاتي چون استفاده از انواع مواد مخدر و روان گردان، مشاهده و ترويج فيلم هاي غير اخلاقي؛ دانشگاه از طريق كميته انضباطي جهت حفظ سلامت محيط، با متخلف برخورد جدی و قانوني مي نمايد. چنانچه دانشجويان، شاهد تخلفات دوستانشان بوده و سكوت كنند، در حقيقت نه تنها به او كمكي نكرده اند بلكه در رسيدن دوستشان به منجلاب هاي بعدي نيز مقصر هستند، مصداق اين مطلب كه:

 

 

                      «چو می بيني كه نابينا و چاه است       اگر خاموش بنشيني گناه است»

 

 

3- مواظب باشید! دعوت های دوستانه خارج از دانشگاه بعضاً به مشکلات حادی مبدل می شوند که بیان آن در این مقال نمی گنجد. تمام فارغ التحصيلان که بیرون از دانشگاه هستند و روزی دانشجو بوده اند افسوس دوران حضور خود در محیط دانشگاه را می خورند. بنابراین همنشینی و رفت و آمد با دوستان خوابگاهی می تواند به نحو شایسته ای زمـینه ارتباط شما را فراهم نمـاید. لذا مواظب باشيد تا خدای ناکـرده وارد جریان ناخواسته ای نشوید.

 

 

4- اردوهای تفريحي بدون مجوز ستاد اردوهاي دانشگاه ممنوع است. این اردوها بعضاً با برنامه ریزی های دوستانه انجام می شود و دانشگاه هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد. در صورت ایجاد حادثه یا مشکل، مبادي قانونی و انتظامی آن به عهده دانشجو بوده و باید پاسخگوی دانشگاه و خانواده خود و يا خانواده دوستان خود باشد. توصیه می‌گردد از اردوهای علمی، تفریحی، زیارتی که توسط دانشگاه برنامه‌ریزی می‌شود نهایت استفاده را بنمایید.

 

 

5- بعضي گروه ها به طور حساب شده، اعتقادات برخی دانشجویان را هدف قرار می دهند. باید مواظب بود و دوست را از دشمن تشخیص داد. شرع مقدس اسلام بر تفکر ، تحقیق و انتخاب راه، سفارش های مؤکد نموده است. در این راستا هرگاه شک یا شبهه ای در ذهن تان در مورد مسائل اعتقادی پیش آمد قبل از این که ذهن شما تحت تأثیر مشورت های انحرافی قرار گیرد با خبرگان در دسترس یا با کارشناسان مرکز معارف و مرکز مشاوره، وارد سؤال و جواب شوید تا به نتیجه مطلوب برسید. همچنين انس با نماز و مسجد دانشگاه كه فضاي معنوي آن بي نظير است؛ مي تواند خيلي از دردهاي بي درمان حاصل از تنهايي و دوري از خانواده را با معنويت و صفائي كه دارد جبران و درمان كند.

 

 

6- از آنجا كه امکان سوء استفاده از تلفن هاي همراه دوربین دار وجود دارد و بـا توجـه به احتمال جا گذاشتن و گم شدن تلفن همراه، توصیه می شود عکس‌های خانوادگی و مسایل شخصی خود را در حافظه تلفن همراه نگهداری نکنید و در صورت استفاده از اینترنت همواره بدانید که مطالب، نوشته ها و مکاتبات شما می‌تواند به راحتی مورد سوء استفاده دیگران قرار گیرد.

 

7- خوابگاه یک محیط اجتماعی متشکل از چند هزار نفر دانشجو می باشد چنانچه در میان هر هزار نفر یک نفر هم با نیت سوء وجود داشته باشد. لازم است شما در حفظ روح، روان و حتی اموال خود از شر بدانديشان بکوشید و علاج واقعه را قبل از وقوع بنمایید.

 

8- هنر بزرگ "نه" گفتن

* در برابر تعارف های دوستانه و تقدیم بی دلیل هدایا، تشویق به استعمال دخانیات و مواد مخدر، شرکت در میهمانی ها و در مورد اعمالی که دور از شأن شماست، بی تعارف "نه" بگویید.

* گفتن نه شاید باعث شود برخی از دوستان خود را از دست بدهید، اما هرگز آن پشیمانی بزرگ را به دنبال نخواهد داشت.

*بسته های پستی، امانات و اشیاء را از افراد متفرقه و ناشناس قبل از شناسایی قبول نکنید.

*در هنگام تماس تلفنی افراد ناشناس اول اسم او را بپرسید، هرگز اسم یا شماره تلفن یا اطلاعات فردی خود و دوستانتان را به افراد ناشناس ندهید.

 

9- تقویت و تثبیت آرامش در خوابگاه:

* خوابگاه محل زندگی شماست و ضمن دقت در انتخاب هم اتاقی، نمادهای زندگی سالم همراه با آرامش را در آن جاری سازید.

* در صورت مراجعه به منزل فامیل و عدم مراجعه شبانه به خوابگاه، قبلاً مسئولین خوابگاه را مطلع نمایید.

* در صورت بروز هرگونه مشکلی (نظیر اختلاف با هم اتاقی، مشکلات تأسیساتی و ...) مراتب را به مدیریت خوابگاه گزارش نمایید.

* تقسیم کار از مشخصه های زندگی گروهی است لذا جهت جلوگیری از اختلاف و ایجاد فشار روانی، در اتاق تقسیم کار داشته باشید.

* قوانین و مقررات، به منظور رفاه حال شما و تامین نظم تهیه و تدوین شده اند، پس با رعایت هنجارها در بهتر شدن امور به مسئولین کمک نمایید.

* در صورت آوردن وسایلی از قبیل کامپیوتر و ... به خوابگاه مراتب را به اطلاع مسئول خوابگاه رسانده و هنگام خروج نیز با مسئول خوابگاه هماهنگی نمایید تا مشکلی رخ ندهد.

* هر گونه جابجایی اتاق ها، وسایل آن، افراد و...حتماً بایستی با اطلاع مسئول يا سرپرست خوابگاه صورت گیرد.

 

10-تقویت امنیت در خوابگاه ها و دانشگاه:

*حتی اگر برای زمان کوتاهی اتاق را ترک می کنید، حتماً درب اتاق را قفل نمایید و کلید اتاق را در مکان های شناخته شده قرار ندهید.

* از رها نمودن کیف و کتاب های درسی خود در کلاس ها و محوطه خوابگاه، كتابخانه، دانشكده يا دانشگاه خودداری کنید.

* برای جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم، از اشیاء با ارزش خود مراقبت نمایید و از آوردن اشیای گرانبها و پول بیش از نياز به خوابگاه خودداری نمایید.

*ترددهای مشکوک را به اطلاع مسئولین برسانید.

* از ورود و دخالت در هرگونه اقدام غیر قانونی از قبیل عدم رعایت شئونات اسلامی، اخلاقی و قوانین، ایجاد مزاحمت، ایجاد رعب و وحشت، درگیری و دعوای بین افراد و هرگونه مواردی که امنیت و سلامت محیط دانشگاه را سلب می نماید، خودداری نموده و مراتب را به اطلاع مسئولین برسانید.

* هرگز فرض نکنید برایتان اتفاقی رخ نمی دهد، پس هم اتاقی یا دوست خود را درجریان اینکه کجا و با چه کسانی بیرون می روید و کی بر می گردید قرار دهید، تا در صورت بروز هر اتفاقی، اقدام به موقع مانع بروز وقایع دردناک گردد.

در پایان ضمن خیر مقدم به دانشجویان عزیز  جدید الورود به اطلاع میرساند حراست دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان و واحد انتظامات  بصورت شبانه روزی آماده جلوگیری از بروز هر گونه مشکل برای دانشجویان عزیز می باشد بنابر این در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکلی، میتوانید با شماره تلفن مستقیم حراست به شماره 03157240069 و یا واحد حفاظت فیزیکی به شماره 03157240065 تماس حاصل فرمائید.

 

                                                          حراست دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان

                                                                                شهریور 1392